Zaburzenia nerwicowe stały się swoistą plagą tych czasów. Objawy nerwicy dostrzegane są zarówno wśród dzieci i młodzieży, jak i osób dorosłych, które z różnych przyczyn nie potrafią poradzić sobie z nagromadzonym napięciem emocjonalnym.

Warto pamiętać, iż ignorancja objawów somatycznych może doprowadzić do poważnej choroby, w tym zarówno choroby somatycznej, jak i psychicznej. Jednym z rodzajów nerwicy jest nerwica gardłowa. Jakie objawy wskazują na tę dolegliwość i w jaki sposób się ją leczy, aby mieć szanse na normalne funkcjonowanie?

Czym jest nerwica gardłowa?

Nerwica gardłowa potocznie nazywana także kulą gardłową, nie ma podłoża w żadnej chorobie organicznej i należy do grupy zaburzeń psychosomatycznych. Układ nerwowy nie tylko reguluje działanie wszystkich narządów, ale także układów w organizmie każdego człowieka. Jeżeli w sytuacji stresującej odczuwasz objawy duszności w gardle, ścisku oraz odruchu wymiotnego, możesz zmagać się z tą przypadłością. 

Naruszenie pracy tego systemu może doprowadzić do szeregu przykrych objawów. Najczęstszą kategorią ich są zaburzenia nerwicowe. Warto jednak zaznaczyć, iż te patologiczne zmiany są jednak odwracalne.

Przypadłość, jaką jest nerwica gardłowa, jest zaburzeniem psychicznym o podłożu nerwicowym. Znana jest także jako globus histericus. Jest to uczucie doskwierającego uczucia, jakby w gardle utkwiło ciało obce i w wyniku tego procesu powstała gula w gardle.

Wielu specjalistów uważa, że nerwica przełyku daje uczucie ucisku tak, jakby w okolicy szyi zawiązał się węzeł, który trudno jest rozwiązać. Nerwica gardłowa związana jest z zaburzeniami lękowymi, natomiast organem, w którym kumuluje się największe napięcie, okazuje się przełyk oraz gardło. 

Kogo dotyka nerwica gardłowa?

Nerwica gardłowa znana także jako kula gardłowa jest zaburzeniem konwersyjnym. Konwersja w naukach psychologicznych, ogólnie rzecz ujmując oznacza zamianę problemu natury psychicznej na problemy natury somatycznej.

Charakterystyczna dla osób, które zmagają się z jakimś zaburzeniem psychicznym lub chorobą somatyczną. Może występować w przypadku osobowości anankastycznej (obsesyjnej), depresji, a także w przypadku stanów lękowych. Najczęściej zdarza się osobom zmagającym się z problemem nerwic (np. nerwica natręctw). 

Kryteria diagnostyczne nerwicy gardłowej

Lekarz psychiatra stawia diagnozę nerwicy gardłowej w przypadku, kiedy uczucie kuli w gardle utrzymuje się minimum od 6 miesięcy i sytuacja się nie zmienia, uczucie ściskania występuje pomiędzy posiłkami, natomiast jedzenie lub picie prowadzi do łagodzenia objawów choroby, pacjent nie zmaga się z żadnymi chorobami układu trawiennego (np. refluks żołądka), a także wykluczone zostały wszelkie choroby tarczycy. 

Patogeneza nerwicy gardła

Nerwica gardłowa ma różne przyczyny. Skoro wiadomo już, czym jest nerwica gardła, warto przyjrzeć się nieco bliżej mechanizmom ją generującym. Nerwica gardłowa powstaje na skutek nieprawidłowego funkcjonowania centralnego układu nerwowego lub też uszkodzenia włókien unerwienia.

Choroba ta wymaga natychmiastowego leczenia pod okiem specjalisty, jakim jest psycholog, psychoterapeuta oraz psychiatra. Rozpoznanie dolegliwości pozwala na odzyskanie utraconego dobrostanu psychicznego oraz poprawę komfortu życia, gdyż ucisk w gardle, zwany także jako gula w gardle utrudnia spożywanie pokarmów, prowadzenie rozmów, czy wykonywanie codziennych, najprostszych czynności. 

młody mężczyna patrzy pod ukosem i dotyka ręką twarzy

Nerwica gardłowa może dotknąć każdego- Nie bagatelizuj pierwszych objawów

Rodzaje nerwicy gardłowej

Nerwica gardłowa może objawiać się w trzech różnych postaciach:

  • Znieczulenie,
  • Pereshesia,
  • Hypershesia.

Znieczulenie

W przypadku znieczulenia mówić możemy o całkowitym zatraceniu odruchu gardłowego oraz o zmniejszeniu wrażliwości błony śluzowej gardła. Oczywiście stopień nasilenia objawów jest zróżnicowany i niespecyficzny w zależności od stopnia natężenia choroby, wieku oraz różnic indywidualnych.

Stopień ten jest bardzo charakterystyczny dla stadium histerii. Wśród innych przyczyn znieczulenia mówić można o zmianach zachodzących w mózgu, stwardnieniu rozsianym, chorób wirusowych czy nawet grypy. Niestety należy wskazać, iż naruszenie odruchu gardłowego może doprowadzić do aspiracji śliny lub pokarmu. 

Perestezje

To forma nerwu niepowodująca uszkodzeń organicznych gardła. Niestety przypadłość ta charakteryzuje się szeregiem nieprzyjemnych odczuć w okolicy ucha oraz gardła. (ból, świąd, pieczenie).

Warto jednak zaznaczyć, iż perestezje nie są związane ze stanami zapalnymi i zmianami patologicznymi w obrębie dróg oddechowych. W grupie ryzyka znajdują się tutaj kobiety w wieku 40-50 lat oraz osoby zmagające się z chorobami nowotworowymi, histerią, czy neurastenią. 

Przeczulica

Forma nerwicy, która powstaje w wyniku chorób układu oddechowego. (np. przewlekłe zapalenie migdałków, przewlekłe zapalenie zatok). W przypadku hiperestezji może dojść do rozwoju wrażliwości błony śluzowej gardła, a także do nasilenia się odruchu wymiotnego.

W grupie ryzyka znajdują się tutaj osoby uzależnione od alkoholu oraz grupa osób cierpiąca z powodu chorób neurologicznych. Wśród głównych objawów przeczulicy wymienia się potliwość, swędzenie w gardle oraz pojawienie się odruchu wymiotnego w trakcie kaszlu. 

Nerwica gardłowa objawy

Nerwicy gardłowej towarzyszy szereg objawów somatycznych jak uczucie ucisku w gardle, duszności w klatce piersiowej, a w niektórych przypadkach także bolesne przełykanie w trakcie jedzenia. Osoby cierpiące na nerwicę gardłową czują także inne, niespecyficzne objawy, po inną postacią somatyczną. 

Objawy nerwicy gardłowej – Jak je rozpoznać?

Objawy nerwicy gardłowej bywają niespecyficzne. W przypadku wszystkich tych trzech wariantów dostrzec można jednak pewne zależności. Najpowszechniejsze objawy związane z nerwicą gardłową to:

  • Migreny, częste bóle głowy,
  • zaburzenia snu,
  • brak apetytu,
  • zwiększoną potliwość,
  • kołatanie serca,
  • nadmierną pobudliwość,
  • bolesne reakcje na światło.

Jeżeli zmagasz się z wymienionymi lub podobnymi objawami- nie czekaj i już dziś odwiedź naszą poradnię zdrowia psychicznego Empatio. Gwarantujemy pomoc na najwyższym poziomie doświadczonej, wielospecjalistycznej kadry. W naszych gabinetach w spokoju oraz atmosferze szacunku i empatii odszukasz mechanizmy blokujące Twój dobrostan oraz dobre samopoczucie.

Rozpoznanie nerwicy gardłowej

Niestety zaburzenia gardła związane z chorobami nerwicowymi to trudna dolegliwość, która koliduje z normalną interakcją człowieka ze społeczeństwem. W przypadku nerwicy gardłowej istotna jest współpraca wielu specjalistów, takich jak psycholog lub psychoterapeuta, psychiatra oraz laryngolog. W przypadku odczuwania powyższych dolegliwości najczęściej od razu konsultujemy się z ostatnim specjalistą, który dokonuje wstępnej, rozszerzonej diagnostyki polegającej na przeprowadzeniu wywiadu, dokonaniu zdjęć RTG okolic gardła oraz diagnostyki układu dróg oddechowych. 

Podczas wizyty u laryngologa mogą pojawić się pytania związane z objawami towarzyszącymi guli w gardle (np. wymioty, kaszel, nudności, cofanie się streści żołądkowej, czy plucie krwią). Jeżeli powyższe objawy zostały potwierdzone, lekarz może skierować pacjenta w celu dalszej diagnostyki w celu zaprzeczenia lub potwierdzenia globulus histericus. Kolejnym specjalistą, do jakiego należy się zgłosić, okazuje się psycholog lub psychoterapeuta. 

Nasza poradnia zdrowia psychicznego Empatio zaprasza wszystkie osoby, które odczuwają wspomniane lub podobne objawy. Wszelkie symptomy chorobowe nie mogą zostać zbagatelizowane a szybka diagnoza oraz prowadzenie skutecznej terapii może pomóc w powrocie do normalnego funkcjonowania. Zachęcamy więc do zapoznania się z naszą ofertą, a także do wybrania specjalisty, z którym chcieliby Państwo współpracować. W zakładce nerwica dowiedzą się Państwo nieco więcej na temat ogólnej charakterystyki tego zaburzenia. 

wizyta młodej kobiety u otolaryngologa

Badanie laryngologiczne pozwala wykluczyć fizyczne patomechanizmy choroby

Nerwica gardła może być przyczyną licznych schorzeń

Poza wymienionymi powyżej schorzeniami związanymi z nerwicą gardła, wymienić można jeszcze szereg innych schorzeń, które mogą doprowadzić do powstania nerwicy gardła i odwrotnie.

Wśród najczęściej wymienianych przyczyn pojawiania się kuli w gardle, należy głównie refluks żołądka. Zdiagnozowany w ten sposób pacjent może odczuwać spory dyskomfort w okolicy gardła. Poza tym pacjentowi towarzyszą także takie objawy jak wymioty, nudności, czy nieprzyjemne uczucie odbijania się. Za powstanie nerwicy gardła odpowiada ponadto także:

  • Guzy krtani,
  • przerosty języka,
  • nadczynność i niedoczynność tarczycy,
  • zaburzenia związane z motoryką przełyku.

Osoby zmagające się z problemem chorób układu trawiennego powinny profilaktycznie zasięgać stale porad i konsultacji z psychologiem, celem wykluczenia prawdopodobieństwa przeistoczenia się dolegliwości gastrycznej w postać nerwicową. Pomoc możesz otrzymać oczywiście naszej poradni Empatio we Wrocławiu.

 Leczenie nerwicy gardłowej

Może zdarzyć się tak, iż lekarz psychiatra podczas wizyty wspomni o leczeniu farmakologicznym, które jednak samoistnie nie wyeliminuje zaburzenia, jakim jest nerwica przełyku.

Leczenie nerwicy uzależnione jest od stopnia rozwoju choroby oraz szeregu innych czynników jak kompetencje specjalisty, chęć dokonania zmian w swoim życiu oraz różnic indywidualnych. Konieczna jest także skuteczna psychoterapia, której techniki opierają się rozpoznaniu i znalezieniu problemu, aktywnej współpracy z pacjentem oraz na wykorzystaniu rozwiązania terapeutycznego, jakim są techniki relaksacyjne. 

Proces terapii prowadzony jest po to, aby znieść uczucie napięcia w okolicy gardła i krtani. W leczeniu nerwicy gardłowej nierzadko wykorzystuje się także masaże, akupunkturę oraz hipnozę (jednak jest to już bardzo rzadkie). 

Korzystając z naszej oferty, możesz liczyć na wsparcie doświadczonej kadry, która pomoże rozwiązać najbardziej frustrujące problemy. W Poradni Zdrowia Psychicznego Empatio zyskają Państwo pomoc oraz profesjonalne wsparcie na najwyższym poziomie.

rozmowa mężczyzny z kobietą która coś notuje

Psychoterapia może pomóc odzyskać utraconą jakość życia